/Na czym polega recykling złota?

Na czym polega recykling złota?

Złoto – chyba najbardziej pożądany metal przez koneserów. Ciężki, miękki i błyszczący jest celem wielu numizmatów. Obecnie jego wydobycie jest wyjątkowo kosztowne i wymaga czasu oraz żmudnej pracy. W ostatnich miesiącach mamy do czynienia ze stałym wzrostem wartości złota, dlatego coraz większa liczba przedsiębiorstw inwestuje w recykling. Na czym polega ten proces? Odpowiedź w dzisiejszym artykule.

Tendencja wzrostowa

Recykling, czyli innymi słowy – odzysk pochłania coraz większą część rynku. Z pierwszym wzrostem wartości tytułowego metalu mieliśmy do czynienia w roku 2005. Wówczas około 34% złota pochodziło właśnie z odzysku. Wzrost utrzymywał się na poziomie kilku procent przez kolejne lata, natomiast rok ubiegły przyniósł prawdziwą rynkową rewolucję, gdyż podaż złota w skali roku wzrosła o rekordowe 17%. Warto dodać, iż mowa o całości dostępnego złota – w każdej postaci. Nagły wzrost sprawił, że obecnie możemy mówić o liczbie przekraczającej 1300t.

Zastosowanie i forma

Osoby, które uważają, że złoto jest wykorzystywane wyłącznie do tworzenia biżuterii i monet mogą się zawieść, ponieważ coraz częściej złota używa się przy budowie mostów oraz do wypełnień dentystycznych. Złoto odgrywa coraz większą rolę także przy produkcjach związanymi z innowacyjnymi technologiami. Pierwszy etap odzysku polega na zgromadzeniu złota i jego przetworzeniu. Najczęściej zajmują się tym specjalne przedsiębiorstwa skupujące złoto zużyte od osób prywatnych. Po przetworzeniu złoto dalej funkcjonuje w obiegu, a zysk z transakcji potrafi być pokaźny. Dla przykładu i uwidocznienia zysków warto przytoczyć ostatnie działanie marki Apple, która przetworzyła złoto uzyskane ze swoich smartfonów zarabiając na sprzedaży blisko 50mln dolarów.

Etapy recyklingu

Wbrew pozorom proces recyklingu jest skomplikowany i różni się w zależności od formy w jakiej kruszec był pierwotnie. Warto opisać poszczególne etapy na przykładzie monet. Pierwszy z etapów dotyczy badań czystości stopu i określeniem go za pomocą liczby karatów. W jaki sposób przebiega badanie? Tu możliwości jest kilka, a do najbardziej popularnych obecnie należy spektrometr oraz odczynnik chemiczny. Złoto po badaniach i opinii jest poddawane procesowi wytapiania w temperaturze ok. 1000 stopni Celsjusza. Tak wysoka temperatura sprawia, iż wszelkie domieszki ulegają topnieniu, dzięki czemu mamy pewność, że ostateczna forma jest czystym złotem. Kolejnym etapem jest formowanie materiału i tu najczęstszą formą staje się sztabka jaką znamy z wielu filmów. Wracając jednak do czyszczenia – jednym z podstawowych sposobów recyklingu jest dodawanie reaktywnych substancji np. chlorku cynku. Te zabiegi mają charakter stricte chemiczny, ale są niesamowicie ważne w procesie odzysku.

Podsumowanie

Jak widać na przykładzie liczb – ilość złota uzyskanego w procesie recyklingu z każdym rokiem wzrasta. Dzieje się tak za sprawą coraz niższego wydobycia. Specjaliści twierdzą, iż tendencja wzrostowa utrzyma się w najbliższych latach, a jej skutkiem jest powstawanie coraz to nowych firm zajmujących się przetwórstwem i sprzedażą.

TAGI: