/Złoto na deser –czyli o zaskakującym zastosowaniu

Złoto na deser –czyli o zaskakującym zastosowaniu

Większość z nas złoto zna jedynie w postaci sztabek, monet i biżuterii. Okazuje się, że zastosowanie tego jakże cennego metalu jest o wiele szersze. Ze złota korzystają dentyści, budowlańcy, lekarze i …. Restauratorzy. Warto zapoznać się z tym niebywale pożądanym kruszcem, aby przekonać się o ogromnej różnorodności form i zastosowania.

Czym tak naprawdę jest złoto?

Aby płynnie przejść do zastosowania złota, warto je najpierw zdefiniować. Zatem złoto jest przede wszystkim pierwiastkiem chemicznym w postaci ciężkiego, miękkiego i błyszczącego metalu. Jego nadrzędną cechą jest kowalność i ciągliwość. Właściwie w tym zdaniu jest po części zawarta odpowiedź na pytanie – skąd tak szerokie zastosowanie. To właśnie mnogość form i szeroka gama postaci złota sprawia, iż jest on wykorzystywany w wielu branżach. Pierwotnym przeznaczeniem tego drogocennego metalu były monety oraz biżuteria. Z biegiem czasu prestiż złota wzrastał, dlatego metal zaczęto wykorzystywać w sztuce i zdobieniach. Jeśli chodzi o pierwsze wzmianki dotyczące złota i jego narodzin, to jest to temat budzący wiele kontrowersji. Jedna z najpopularniejszych tez głosi, iż ze złotem do czynienia mieli już rzemieślnicy bałkańscy w IV millenium p.n.e. Z kolei najbardziej dynamiczny rozwój złota i wzrost jego rangi datuje się na czasy epoki brązu.

Złoto, a biżuteria

Najpopularniejszym zastosowaniem złota są obecnie wyroby jubilerskie. Tutaj istotne znaczenie ma liczba karatów znajdujących się w wyrobie. Stopy złota w jubilerstwie są mieszane z innymi metalami – stąd tak ogromne zróżnicowanie cen. Taka domieszka sprawia, iż złoto zmienia swoje właściwości – m.in. twardość, ciągliwość, a nawet kolor. Biżuteria z niską zawartością karatów stanowi najczęściej połączenie czystego stopu złota z miedzią.

Złoty przemysł

Praktycznie codziennie korzystamy z produktów, których elementem jest zawartość złota zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy. Pęd technologiczny sprawia, iż przemysł rozwija się dynamicznie, a coraz większą rolę odgrywa w nim właśnie złoto. Jest ono wykorzystywane przy produkcji wysokiej jakości płyt CD. Stanowi tam warstwę odbijającą. Ale to nie koniec. Również w przemyśle motoryzacyjnym ten królewski metal jest bardzo pożądany. Ze względu na możliwość rozpraszania ciepła, złoto stanowi folię używaną przy produkcji silników McLarena do bolidów Formuły 1. Także kokpity samolotów stworzone z szyb posiadają domieszkę złota, co zapobiega ewentualnego oblodzeniu. Oczywiście złoto w przemyśle ma setki zastosowań i nie sposób wymienić wszystkich, ale są jeszcze inne – zaskakujące branże, gdzie złoto wiedzie prym.

Smaczne złoto

Złoto płatkowe, pyłek złota, plasterki… To formy serwowane smakoszom jak dodatek do dań. Szczególną rolę odgrywa ono w słodyczach i napojach. A skoro o napojach mowa, warto wspomnieć, iż w Gdańsku produkowany jest likier ziołowy z unikalnym dodatkiem złota o nazwie Goldwasser. Złota nie działa na nasz organizm, więc jego spożycie w powyższych formach jest bezpieczne. Paleta zastosowań złota jest bardzo szeroka, a z każdym dniem poszerza się coraz bardziej. Pozostaje mieć nadzieję, że złota wystarczy – dla wszystkich.