/Malarz – artysta i pieniądze.

Malarz – artysta i pieniądze.

Czy ktoś zastanawiał się kiedykolwiek jak tworzy się pieniądze? Zapewne są one skutkiem jakiejś spec maszyny, która kreuje unikalną walutę, a my zbędnie nie namyślając się dokonujemy nią transakcji. Rzecz w tym, że produkcja to jedno, zaś projekt – zupełnie coś innego. Bo te wizerunki dumnych królów, szlaczki, symbole, wzory, barwy – ktoś przecież musiał to wymyśleć i scalić na kartce.  Tą jakże utalentowaną i skromną osobą był Andrzej Heidrich.

 

Wielki i skromny artysta.

Pan Andrzej Heidrich urodził się w 1928r w Warszawie. Od dziecka przejawiał on zamiłowanie do sztuki wykazując się wielkim talentem. Pokłosiem zainteresowania stał się pobyt w Gimnazjum Graficznym przy ul. Konwiktorskiej, oraz późniejszy wybór Liceum Sztuk Plastycznych przy ul. Górnośląskiej.  Druga wojna światowa skutecznie zaburzyła spokój stolicy, co nie przeszkadzało naszemu bohaterowi w kształceniu się na tajnych kompletach będąc przy tym członkiem Szarych Szeregów. Skutkiem talentu i ambicji młodego Andrzeja było ukończenie Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki w roku 1954. Od tamtej pory Heindrich zajmował się projektowaniem okładek książek takich pisarzy jak Iwaszkiewicz, Kapuściński, czy Kołakowski. W późniejszym okresie zaczął projektować znaczki pocztowe i rzecz jasna – banknoty.

 

Artyzm nominału.

Andrzej Heidrich jest autorem banknotów serii Wielcy Polacy, które krążyły w obiegu w latach 1975-1996. Drugim – wielkim dokonaniem artysty było zaprojektowanie banknotów będących w dzisiejszym obiegu. Seria ta nosi nazwę – Królowie i książęta Polski. Warto wspomnieć o innym – historycznym dokonaniu Pana Andrzeja, którym było wprowadzenie poprawek do godła heraldycznego naszego kraju. Obowiązują one do dziś.  A skoro o współczesności mowa, należy oddać cesarzowi co cesarskie i przypomnieć, iż jest on zdobywcą wielu ważnych odznaczeń i nagród.  Najważniejsze z nich to odznaczenie Komandorskim Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski w roku 2014, a także Złoty Medal dla zasłużonych w kulturze Gloria Artis z roku 2007.

 

Andrzej Heidrich sam o sobie.

Twórca polskich banknotów pozostaje skromny.  Sam twierdzi o swoim dokonaniu, iż celem jego działań był przyzwoity projekt i to się udało. W roku 1960 Narodowy Bank Polski ogłosił konkurs na projekt nowych banknotów. Spośród 10 uznanych grafików najbardziej doceniono pracę młodego Heidricha. Projekt dotyczył banknotu o wartości 1000zł. Jednak wbrew temu do obiegu weszły banknoty wykonane przez Profesora Henryka Tomaszewskiego i Juliana Pałkę. Choć współczesne banknoty są jego autorskim dziełem – artysta sam o sobie mówi w sposób następujący :

„Dzieła moje znają wszyscy, ale nikt nie wie. kto je wykonał, a przynajmniej do niedawna nikt nie wiedział. Dopiero prezes NBP Marek Belka zorientował się, że współpracuję z bankiem już pół roku. Przepraszam, chciałem powiedzieć pół wieku [śmiech]. …”

Cóż – pozostaje mieć nadzieję, że świadomi dzieł tego artysty będą wszyscy, a jego nazwisko trwale zagości w historii naszego kraju – podobnie jak obecna waluta.

Sprawdź także: Linkbuilding – Marketing Internetowy24