/Jak zacząć kolekcjonować monety
5-marek-moneta

Jak zacząć kolekcjonować monety

Każdy z nas zapewne niejednokrotnie słyszał pytanie: jakie jest twoje hobby? W takich sytuacjach wielu nie wie, co odpowiedzieć. Mnóstwo osób nie posiada żadnej pasji, a tym samym wiele one tracą. Jak znaleźć dla siebie odpowiednie hobby? Warto zastanowić się, w jakim żywiole czujemy się najlepiej, a potem zacząć robić to, co w nas ten żywioł wyzwala. Jeśli cenisz sobie dokładność, staranność i spokój, z pewnością spodoba Ci się różnego rodzaju kolekcjonerstwo. Może ona dotyczyć wielu rzeczy, rozpiętość jest tu naprawdę szeroka. Kolekcjonerstwo może wiązać się między innymi z numizmatyką, która opiera się na zbieraniu i badaniu monet oraz banknotów.

Dla osób początkujących kolekcjonowanie monet może być nie do końca jasne. W końcu nie od razu wiemy, co należy zbierać, skąd brać monety i co w zasadzie z nimi robić. Pierwszym krokiem do tworzenia swojej własnej kolekcji monet jest zdobycie fachowej wiedzy. Jakakolwiek hobby będzie miało sens tylko wtedy, kiedy będzie oparta na przekonaniu o jej wartościowości. Konieczne jest obeznanie w temacie, by móc świadomie poddawać się swoim pasjom. W związku z tym najlepszym pomysłem jest czytanie czasopism o tematyce numizmatyki. Poza tym należy zastanowić się, jakie istnieją źródła, z których możemy pozyskać monety. Na początku warto odwiedzać różnego rodzaju antykwariaty, a także targi staroci.

Nie można również zapominać o określeniu, jaka będzie przewodnia tematyka naszych zbiorów. Różnorodne, niezwiązane kolekcje monet będą powodować, że wszystkiemu towarzyszyć będzie bałagan, a nie przysporzy nam motywacji. Należy więc początkowo zastanowić się, z jakiego okresu i regionu ma pochodzić nasza kolekcja. Wtedy znacznie łatwiej będzie uzupełniać zbiory o nowe egzemplarze. Chcąc zostać kolekcjonerem, istotne jest także określenie nominału czy miejsca wybicia monet.
Tworzenie kolekcji to ciągłe poszukiwanie. Niezwykle ważna jest systematyczność, ponieważ tylko dzięki temu widoczne będą rezultaty naszej pracy. W związku tym co jakiś czas musimy uzupełniać nasze zbiory, nabywać nowe monety. Warto poszukać dobrego numizmatyka w okolicy, tłumaczy pan Artur sprzedający monety w Bydgoszczy oraz w Olsztynie. W pewnym momencie zacznie nam to przynosić ogromną satysfakcję. Świetnym rozwiązaniem może być nawiązywanie kontaktów z innymi kolekcjonerami.

zloty-numizmat

W ten sposób możliwa jest wymiana monet, przy czym korzyści będą obopólne. W wielu miastach istnieją różnego rodzaju koła numizmatyczne czy spotkania kolekcjonerskie, na których z łatwością spotkać można osoby o takim hobby, jak nasze. Często wymiany są bardziej korzystne, aniżeli tradycyjna transakcja kupna – sprzedaży, ponieważ każdy z uczestników wymiany posiada egzemplarz cenny dla drugiego. Dzięki temu obaj kolekcjonerzy zyskują ważne dla siebie monety, pozbywając się przy tym takiej, której być może nie potrzebuje. Z wymianą pojedynczych egzemplarzy wiąże się też nabywanie takich, które są kompletnie różne od całej naszej kolekcji, ponieważ takie monety będą miały być może dużą wartość dla kogoś innego.

Zdarza się, że kolekcjonerzy zaczynają budowę swoich zbiorów od monet obiegowych. Niektóre z nich produkowane są w niewielu egzemplarzach, które po jakimś czasie zupełnie giną w całym tym obiegu. Ponadto niektóre monety wychodziły z użytku i jeśli ktoś zdążył zaopatrzyć się w nie, kiedy jeszcze były funkcjonalne, posiada teraz zbiór unikatów. Moneta staje się takim unikatem dopiero po jakimś czasie, często bardzo długim, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. Warto także zarażać swoją pasją młodszych, którzy być może doczekają czasów, kiedy tradycyjna, będąca aktualnie w obiegu moneta stanie się wyjątkowa i trafi do zbiorów. Kolekcjonerska przygoda często zaczyna się też od znalezienia na strychu, wśród rzeczy rodziców czy dziadków monet, które dla nich były monetami obiegowymi. Z czasem nabierają one pewnych wartości i stają się cenne. Oprócz tego co jakiś czas wydawane są monety okolicznościowe na przykład z okazji jakiegoś jubileuszu. Liczba egzemplarzy sprawia, że stają się one łakomym kąskiem dla niejednego numizmatyka.

Zbieranie monet nie zawsze jest opłacalne i o tym trzeba pamiętać. Tworzenie własnej kolekcji po to, by realizować swoje pasje i mieć z tego satysfakcję będzie korzyścią samą w sobie. Jeśli jednak chcemy zarobić na monetach, niekoniecznie będzie to równomierny i efektowny zysk. Każdy, kto chce kupować monety, by następnie je sprzedać musi posiadać przede wszystkim obszerną wiedzę na temat numizmatyki. Kupowanie przez przypadek tak zwanych fałszywek nie jest niczym rzadkim. Często dużo się za nie płaci, gorzej natomiast je sprzedać, dlatego nie tylko pasjonaci muszą stale śledzić nowinki i czytać literaturę oraz czasopisma tematyczne.

Monety to nie tylko sposób na biznes, ale także ogromna pasja wielu ludzi, dla których ich zbiory są bezcenne. W jednym i drugim przypadku konieczne są duże sumy pieniędzy, ponieważ niezależnie od tego, czy chcemy sprzedać monetę, czy poszerzyć swoją kolekcję, musimy dokonać zakupu. Nie są to rzeczy tanie, jednak mnóstwo osób decyduje się na wydanie pieniędzy w ten sposób, by móc się spełniać. Jest to nie tylko wspaniała inwestycja i gromadzenie ogromnej ilości zbiorów, ale także możliwość badania każdej pojedynczej monety, co przynosi niesamowitą satysfakcję i poszerza wiedzę historyczną.